Strona Główna >

Historia wideofilmowania

AR

by ARan Admin

Paź 8, 2018

210

Niezwykłe pudełko, nagrywające wszystko, czego zapragniemy, nie posiada interesującej historii powstania. Większą popularnością zawsze cieszyły się aparaty fotograficzne, które wynaleziono krótko przed kamerą.

Wielkim błędem jest wskazywanie braci Lumière za odkrywców kamery. Faktycznie, to oni byli pierwszymi, którzy przedstawili oficjalnie swój film. Jednak są oni tylko i wyłącznie pionierami w historii filmu, a nie kamery. Rzeczywistym jej wynalazcą jest Luis Le Prince. Wynalazł on kamerę już w roku 1888, a zatem siedem lat wcześniej przed ukazaniem się pierwszego filmu.

Luis Le Prince to francuski wynalazca, który po opracowaniu szesnastosoczewkowego aparatu postanowił stworzyć pierwszy model kamery jednoobiektywowej i projektora. Natchnieniem do dokonania tego było pewne wydarzenie w życiu Prince, otóż wielkim przyjacielem jego ojca był Louise Daguerre, któremu przypisuje się wynalezienie fotografii i to właśnie on stał się wzorem do naśladowania dla młodego wynalazcy.

Pierwsza kamera posłużyła do nagrania „Roundhay Garden Scene” - bardzo, bardzo krótkiej sceny (zaledwie dwusekundowej) przy Oakwood Grange Road na Roundhay w Leeds w Anglii. Role odgrywają głównie bliscy Le Prince’a. Film składający się z 9 klatek jest najstarszym, zachowanym filmem w historii.

Kamera, podobnie jak pierwszy aparat, była wielkim drewnianym pudłem. Oczywiście dostępnym tylko dla tych wyższych klas społecznych. Obecnie kamery stały się nieodłącznym elementem naszego życia, jesteśmy nagrywani niemal w każdej chwili: w supermarkecie, na placu zabaw, w mieście, a nawet w lesie.

Natomiast filmy przeżywają prawdziwy, póki co niekończący się renesans. Teatr odchodzi w zapomnienie, a na jego miejscu pojawiają się kina. Reżyserzy prześcigają się w coraz to dziwniejszych produkcjach filmowych, tworzą filmy oparte na faktach, na książkach, a przede wszystkim na swojej wyobraźni, która nie zna ograniczeń.